Rauman seurakunta

http://raumanseurakunta.fi

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

14,6 %

Äänestäneitä 3700
Äänioikeutettuja 25376

Ennakkoäänestysprosentti

9,6 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

7,9 %

Äänestäneitä 55
Äänioikeutettuja 695

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 33 kpl
Valituista uusia 17 kpl
keski-ikä vuotta 58 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Lasse Sulo maanviljelijä 62 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 1652,00 * 161
Pentti Vilo pankinjohtaja, eläkkeellä 22 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 1099,00 * 132
Seppo Sattilainen  teologian tohtori 33 SOSIALIDEMOKRAATIT KOTIKIRKON PARHAAKSI EHDOKASLISTA 939,00 * 249
Reijo Siivonen diakoni, eläkkeellä 60 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 826,00 * 126
Suvi Routasalo  erityisluokanopettaja 57 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 550,67 * 118
Otso Huuska  lukion lehtori, FM 5 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 549,50 * 127
Sirpa Viitanen  myyjä 36 SOSIALIDEMOKRAATIT KOTIKIRKON PARHAAKSI EHDOKASLISTA 469,50 * 146
Piia Gustafsson voimalaitosinsinööri 40 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 413,00 * 103
Matti Raunio   yleislääkäri 16 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 366,33 * 99
Keijo Ahorinta vapaaehtoistyöntekijä, eläkkeellä 38 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 330,40 * 85
Sari Seimelä lääketyöntekijä 34 SOSIALIDEMOKRAATIT KOTIKIRKON PARHAAKSI EHDOKASLISTA 313,00 * 77
Elias Halminen  opetusupseeri 41 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 275,33 * 80
Tarja Ujula entinen vanhuspalvelujohtaja, YTM 21 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 274,75 * 63
Matti Pitkänen myyntijohtaja, työeläkkeellä 54 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 236,00 * 77
Marjo Varjonen  sairaanhoitaja 35 SOSIALIDEMOKRAATIT KOTIKIRKON PARHAAKSI EHDOKASLISTA 234,75 * 72
Iisak Pertola liikkeenjohtaja, tradenomi 15 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 219,80 * 61
Kauko Hurme vanhempi pääinsinööri, eläkkeellä 43 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 206,50 * 73
Keijo Jalonen  hautaustoimistovirkailija, eläkkeellä 28 SOSIALIDEMOKRAATIT KOTIKIRKON PARHAAKSI EHDOKASLISTA 187,80 * 59
Taina Saarelainen perhepäivähoitaja, lähihoitaja 58 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 183,56 * 68
Aarto Jalava talouspäällikkö, eläkeläinen 7 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 183,17 * 61
Anne Kauppi kotitalousopettaja, eläkkeellä 44 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 165,20 * 67
Teija Sirola  myyntipäällikkö 20 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 157,00 * 52
Matti Arvo  tarkastaja, eläkeläinen 24 SOSIALIDEMOKRAATIT KOTIKIRKON PARHAAKSI EHDOKASLISTA 156,50 * 57
Hanna Selkämö  kirjanpitäjä 59 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 150,18 * 66
Olli Yli-Kerttula maanviljelijä 68 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 137,67 * 60
Anne Sieviläinen  osastonhoitaja 18 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 137,38 * 51
Sirkka Mantere  ruokapalvelutyöntekijä 30 SOSIALIDEMOKRAATIT KOTIKIRKON PARHAAKSI EHDOKASLISTA 134,14 * 53
Timo Sjöman  diakoni, eläkkeellä 61 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 127,08 * 60
Jussi Hyppölä  toimitusjohtaja 6 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 122,11 * 50
Anneli Peräntie eläkeläinen 53 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 118,00 * 57
Olli Virtanen   sähkötarvikemyyjä 37 SOSIALIDEMOKRAATIT KOTIKIRKON PARHAAKSI EHDOKASLISTA 117,38 * 51
Mia Leino ruokapalvelutyöntekijä 49 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 110,13 * 55
Mila Kotilainen  ensihoitaja 9 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 109,90 * 49

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Anne Holgeri   perushoitaja, geronomi 25 SOSIALIDEMOKRAATIT KOTIKIRKON PARHAAKSI EHDOKASLISTA 104.333 48
Teppo Mannila insinööri, eläkkeellä 50 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 103.25 50
Lauri Heino sosiaalityöntekijä, VTM 3 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 99.9091 48
Tuomo Grundström   erityisopettaja 39 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 97.1765 43
Markku Malmsten   eläkeläinen 29 SOSIALIDEMOKRAATIT KOTIKIRKON PARHAAKSI EHDOKASLISTA 93.9 41
Lea Törmä   FM, suunnittelija 64 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 91.7778 38
Leea Hiltunen johtava hoitaja, eläkkeellä 4 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 91.5833 46
Minna Vilminko   silmätautien erikoislääkäri 67 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 86.9474 36
Irene Rasila   toiminnanohjaaja 32 SOSIALIDEMOKRAATIT KOTIKIRKON PARHAAKSI EHDOKASLISTA 85.3636 28
Merja Loutti   yrittäjä 13 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 84.5385 37
Eino Kuoppasalmi   eläkeläinen 46 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 82.6 33
Elias Rantanen eläkeläinen 56 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 78.6667 31
Harri Virtanen   fysioterapeutti, yrittäjä 23 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 78.5 31
Anne-Maj Iltanen   työvälinevalmistaja 26 SOSIALIDEMOKRAATIT KOTIKIRKON PARHAAKSI EHDOKASLISTA 78.25 27
Eija Ollila   kirjastovirkailija 52 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 75.0909 26
Seppo Mäkelä   kunnossapitomies, eläkeläinen 14 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 73.2667 31
Marja-Leena Marttinen   apteekin tekninen työntekijä 31 SOSIALIDEMOKRAATIT KOTIKIRKON PARHAAKSI EHDOKASLISTA 72.2308 18
Paula Lehto   lastentarhanopettaja 48 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 71.8261 25
Pirkko Kolha   emäntä, agrologi 45 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 68.8333 25
Antti Laine   yrittäjä 11 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 68.6875 30
Pia Innanen   järjestyksenvalvoja, vapaaehtoistyöntekijä 27 SOSIALIDEMOKRAATIT KOTIKIRKON PARHAAKSI EHDOKASLISTA 67.0714 13
Liisa Kurkaa   opettaja, eläkkeellä 47 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 66.08 22
Jaakko Renko   kapteeni evp 17 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 64.6471 30
Janne Vahala   yrittäjä, taksiautoilija 65 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 63.5385 15
Seppo Toriseva   liikkeenharjoittaja, eläkkeellä 63 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 61.1852 14
Kirsi-Marja Siltavuori-Illmer   FM, eläkeläinen 19 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 61.0556 28
Pyry Vainio   diplomi-insinööri, varanotaari 66 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 59.0 12
Janne Kuusisto   yrittäjä, isännöitsijä 10 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 57.8421 23
Timo Hannelius   diplomi-insinööri, lehtori 42 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 56.9655 11
Hannu Meriniemi   eläkeläinen 51 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 55.0667 9
Aki Jalonen   yrittäjä 8 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 54.95 22
Katja Raittinen   kerroshoitaja 55 YHTEINEN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 53.2903 6
Jarkko Laukkanen   automaatioasiantuntija 12 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 52.3333 15
Rauli Antola   insinööri, eläkeläinen 2 KOTISEURAKUNNAN EHDOKASLISTA 49.9545 13

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Seurakunnassa ei ole seurakuntaneuvoston vaaleja